Uusimmat kuvat

kesän korjuu

Sunnuntai 29.8.2010 klo 11:35


Se on sit melkke ohi! Se kesä! 

Eilen oli Muurlan Wanhanajan Markkinat

http://www.sss.fi/uutiset/156171.html

ja sen myötä ainakin kaupunginosasta toiseen vaeltamiset ovat ohi. Ja torstaina loppus TorstaiTorit. Kesän tapahtumia meillä oli niin paljon, ettei kaikkiin edes välttämättä kerennyt.

Kesä kipittää syksyn kautta kinosten kainaloon.

Minä en ole syksyn ihmisiä, syksyn faneja. Kyllä se muuten menis, mutku se pimeys. Se ottaa päähän. Ykskaks ehtoon suus on semmonen tilanne, että on kuin musta rullaverho vedettäisiin alas. Pimeää on kun säkis! Ja on tässä syksyssä sit sekin häikkä, että ei tiedä mitä pistäis päällensä. Et pistäks mää sukkahousu jo jalkaan vai ei, tartteeks villatakkii vai pitääks ottaa tuulenkestävä palttoo. Tänään tarvitaan vissiin semmonen tuulenkestävä.   

Iloista tätä päivää. Korjataan kesä talteen ja siirrytään syksyn puolelle. Näkemisiin kesä, helle ja ampparit. Ens vuonna sit taas tavataan! 

 

..

Muurlan kaupunginosaankin voi tänään vielä tulla. Kovaskallio -näytelmää esitetään Seuralassa klo 19.00. Yks lippu maksaa viis euroo!

Ja kyl mää kaffet keitä, jos joku mun tykö ehtol viel piipahtais!


Kommentoi kirjoitusta

Kommentti:*

Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini: