jaahas ja juu

Keskiviikko 25.6.2014 klo 18.16


Se on sit siinä. Vai onko?

Kotimaa  | 

Sotesta syntyi sopu – Yle seuraa hetki hetkeltä

Hallitus ja oppositio ovat päässeet sopuun sosiaali- ja terveyspalvelujen uudistamisesta, kertoo sosiaali- ja terveysministeriö. STM järjestää aiheesta tiedotustilaisuuden keskiviikkona kello 17. Tiedotustilaisuutta voi seurata suorana lähetyksenä STM:n sivujen kautta.

http://yle.fi/uutiset/sotesta_syntyi_sopu__yle_seuraa_hetki_hetkelta/7320539

Avaa linkki, niin näet missä mennään! Tai mentiin..

Upouusi sosiaali- ja terveysministerimme Laura Räty näytti ilmoittavan mm. tällaista:

"Sote-alue päättää, mitä palveluja ostetaan yksityiseltä sektorilta tai järjestöiltä - tai käytetään palveluseteleitä. Alueet ovat erilaisia, joten uudistuksen jälkeen eri alueilla varmaan järjestetään palveluja hieman eri tavoin."

Kysymyksiä herää. Muutama. 

Miten alueitten erilaisuus junaillaan yksiin esim. vanhuspalvelulain toteuttamisen kanssa?

Miten ministerin sanoma, info pitää tulkita?

Jos ja kun sote -alueille suodaan erilaisuuksia, niin kuka kontrolloi ja takaa sen, että ikääntynyt väki on tässä maassa yhdenvertaisessa asemassa tarvitsemiensa palvelujen saannin suhteen?

Vanhuspalvelulain 7 § määrää näin:

Palvelujen saatavuus ja saavutettavuus

Kunnan on järjestettävä ikääntyneen väestön sosiaalipalvelut sisällöltään, laadultaan ja laajuudeltaan sellaisina kuin kunnan ikääntyneen väestön hyvinvointi, sosiaalinen turvallisuus ja toimintakyky edellyttävät. Palvelut on järjestettävä niin, että ne ovat kunnan ikääntyneen väestön saatavissa yhdenvertaisesti.

Kunnan on järjestettävä 1 momentissa tarkoitetut sosiaalipalvelut lähellä asiakkaita, jollei palvelujen keskittäminen ole perusteltua niiden laadun ja turvallisuuden kannalta.

En tiedä mitä pitäisi sanoa tai mitä tulevaisuudelle ennustaa. Iso poruhan tästä vielä tulee..

Kauhistus! Onks mul taas känkkäränkkä -vaihde vitosella?


Kommentit

28.6.2014 7.47  epäilevä

Paremmin vielä perehtymättä ratkaisun sisältöön on kuitenkin pakko todeta että siinä on oltava jotain todella hyvää.
Perusteet löytyvät apulaiskaupunginjohtajamme "kauhistelusta".

28.6.2014 17.06  Marjatta

Niinkö meinaat?


Kommentoi kirjoitusta


Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini