Salon taidemuseossa avautuu perjantaina uutta suomalaista nykytaidetta esittelevä näyttely Taiteen uudet tarinat – New Narrative and Reader. Näyttelyssä esittäytyy viisitoista suurimmaksi osaksi 1980-luvulla syntynyttä taiteilijaa.
Näyttelyn koonneen kuraattori Laura Köönikän mukaan näyttely on oloissamme harvinisen suuri ja monipuolinen kokonaisuus. Saloon näyttely tuli Manchesterista, jossa se oli esillä kesällä Buryn taidemuseossa. Salo on aina paikka Suomessa, jossa näyttely toteutetaan.
Taiteen uudet tarinat – New Narrative and Reader päättää taidemuseo Veturitallin menestyksekkään näyttelyvuoden. Näyttely on avoinna 17. tammikuuta 2016 saakka.
http://www.sss.fi/2015/10/nykytaiteen-uusia-tarinoita-salon-taidemuseossa/
Olin avajaisissa nyt ehtoolla.
Katsottavaa oli ja on.
On erilaista ja osin ehkä erikoistakin verrattuna siihen mihin olen tottunut (olipa hieno kuittaus, heh). No semmosta tarkoitan, että esim. maalaus, kuva ei olekaan taulumainen, vaan se on kuin joku rypistetty, rutistettu vaate ja sit seinälle ripustettu. Tiedät kyllä mitä tarkoitan, jos katsomaan menet. Minulle näistä "rypistetyistä" töistä tuli mieleen Mona Lisa. En tiedä miks. Oli siellä seinällä villaa ja pellavaakin. Ihan kuin joku hieno graffiti. Kaikki työt olivat sellaisia, että taidan mennä niitä uudemman kerran paikan päälle ihmettelemään.
Taiteilijoiden joukko on varsin vaikuttava. Melkein kaikki olivat nyt myös avajaisissa.
Näyttelyn taiteilijat ovat kuvataiteilija Erno Enkenberg (s.1975), taidemaalari Sami Havia (s. 1982), kuvataiteilija Pauliina Kaasalainen (s.1981), valokuvaaja Laura Konttinen (s.1987), taidemaalari Teemu Korpela (s.1980) , kuvanveistäjä Sampo Malin (s.1977), tekstiilitaiteilija Niina Mantsinen (s.1986), valokuvaaja Karoliina Paappa (s.1983), valokuvaaja Sami Parkkinen (s.1974), taidemaalari Tiina Pyykkinen (s.1983), kuvanveistäjä Taneli Rautiainen (s.1983), kuvataiteilijatyöpari Maria Teeri(s.1984) & Janne Nabb (s.1985), videotaiteilija Bita Razavi (s.1983) ja taidemaalari Camilla Vuorenmaa (s.1979). Taiteilijoista 11 on valmistunut alan korkeimmasta oppilaitoksesta Kuvataideakatemiasta, neljä muuta muista taideoppilaitoksista Suomessa ja Englannissa.
http://www.salontaidemuseo.fi/nayttelyt/tallahetkella/taiteenuudettarinat/default.aspx
..
Nii. Että Veturitalli sit vaa ens viikol, elles mittä muut menemist keksi. Ei se iha tavallist katottava ol! Se on simmost ajatuksi herättävää..
