onk evä syätty?

Lauantai 28.11.2015 klo 10.02


Päätetään, perutaan, parutaan. Tätähän tämä ollut on: 

http://www.sss.fi/2015/11/onko-evaat-syoty/

Onko eväät syöty?

VESA KÄIVÄRÄINEN.

Kunnallisessa päätöksenteossa elämää rytmittää neljä vuotta kestävä valtuustokausi. Se voidaan jakaa karkeasti kolmeen osaan.
Ensimmäinen vuosi vaalien jälkeen kuluu, kun paikat jaetaan, päättäjät ottavat pelipallon haltuunsa ja poliittiset ryhmät sopivat suurista linjoista. Virkamiehille annetaan tehtäväksi selvityksiä, jotka johtavat aikanaan esityksiin ja päätöksiin. Käytännön elämä pyörii vielä vanhojen päättäjien edellisenä syksynä hyväksymän budjetin mukaan.
Kaksi seuraavaa vuotta ovat hyvä aika tehdä päätöksiä. Asioihin on päästy sisälle, virkamieskoneisto rullaa ja yhteistyö ryhmien välillä alkaa löytyä.
Viimeinen vuosi on yleensä laskettelua kohti seuraavia kuntavaaleja. Suuria ja hankalia päätöksiä ei enää tehdä. Politiikasta luopuvilla päättäjillä ei ole siihen vaadittavaa taisteluintoa, ja politiikassa jatkoa hakevat varovat suututtamasta äänestäjiä.

Salossa kolmannen vuoden kyllästymispiste nähtiin, kun kaupunginhallitus perui esityksensä Pajulan, Hajalan ja Teijon koulujen lakkautuksesta dramaattisesti valtuuston kokouksessa. Puheenjohtaja Annika Viitanen (kok.) lupasi hallituksen ja kaupunginjohtaja Antti Rantakokon puolesta, ettei kouluverkkoon enää palata tällä valtuustokaudella.
Viitanen ei taatusti tarkoittanut, että tämä oli tässä ja terve. Vähän siltä se kuitenkin kuulosti. Onko nykyisten päättäjien eväät syöty?
Ainakin aika alkaa käydä vähiin.
Seuraava kuntavaali käydään keväällä 2017. Puolueiden kunnallisjärjestöissä kampanjat pyörivät jo.
Viimeistään ensi kesänä aletaan tehdä listoja, joissa ruoditaan nykyisten päättäjien onnistumisia ja etenkin epäonnistumisia.
Listoja tarvitsevat ehdokkaat, jotka pyrkivät vaalien jälkeen avainpaikoille. Heidän on osoitettava, että nykyjohto on kykenemätön pelastamaan Saloa ja että nyt tarvitaan muutosta. Siis heitä.
Kuulostaako tutulta?

Vuoden 2012 kuntavaalien jälkeen Salon avainpaikoille valittiin päättäjiä, jotka lupasivat laittaa kaupungin talouden kuntoon. Se, että oltiin surkeassa jamassa, oli vanhojen päättäjien syytä. Asiaan tulisi nyt muutos.
Kolme vuotta myöhemmin Salo on vielä pahemmassa jamassa, ei kaupungin päätösten takia, vaan niistä huolimatta.
Maailma on opettanut karulla tavalla, että salolaiset saavat päättää aika vähästä itse. Nokia ja Microsoft ovat omilla päätöksillään ajaneet koko seudun syvälle suohon. Työttömyys on korkea, ja Salon kaupungin tulot ovat romahtaneet.
Poliitikot ovat yrittäneet vastata tilanteeseen yritysmaailman tapaan saneeraamalla Saloa, huonolla menestyksellä.
Kolmesta viime vuodesta jäävät mieleen lähinnä toinen toistaan seuraavat sopeutusohjelmat ja palveluverkkoselvitykset, jotka ovat suurelta osin vesittyneet loppumetreillä. Osasyy on, ettei kaupunginhallituksen enemmistöllä olekaan ollut tiukassa paikassa enemmistöä valtuustossa. Omat ovat nykäisseet maton alta.
En ihmettele lainkaan, jos hallituksen jäsenissä painaa kaiken tämän jälkeen jälkeen turnausväsymys ja turhautuminen.

Lähtökuoppia kevään 2017 kuntavaaleihin kaivaville haastajille tekisi mieli sanoa, ettei politiikka tule olemaan helppoa ensi kaudellakaan.
Vaalilupauksia kannattaa antaa säästeliäästi, ja nykypäättäjiä on viisasta haukkua vain kohtuudella. Moni heistä istuu vaalien jälkeen samassa neuvottelupöydässä virittelemässä hyvää yhteistyötä seuraavalle neljälle vuodelle.
Tulevien kuntapäättäjien on syytä toivoa hartaasti myös sote-uudistuksen onnistumista.
Jos sosiaali- ja terveystoimi otetaan kunnilta pois, jäljelle jää paketti, johon salolaiset voivat vaikuttaa omilla päätöksillään.


Kirjoittaja on Salon Seudun Sanomien kuntatoimittaja.

..

Hyvää materiaalia siitä, miten valtuuston asettamat toiminnalliset ja taloudeliset tavoitteet ovat esim. tämän valtuustokauden aikana toteutuneet, olisi saatavilla tarkastuslautakuntamme arvointikertomuksista. Viimeisimmästä ja edellisistä. Voisi poimia pahat=korjattavat kohdat pois ja tehdä niittenkin eteen jotain. Edes jotain!

Mutku ei! Ei mitään!

http://salo.tjhosting.com/kokous/20153499-19.HTM

§ 83 Vuoden 2014 tarkastuslautakunnan arviointikertomuksen johdosta annetut selvitykset

Ei toimenpiteitä


Toimittaja Käiväräisen kysymykseen "onko eväät syöty? ainakin meikämimmi vastaa, jotta on ne. Ja on viel huonosti pureskeltu!

Hyvää viikonloppua Ystävät!


Kommentoi kirjoitusta


Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini