häkkyrä

Maanantai 8.2.2016 klo 17.52


Joku muuki on jottan miält. No hyvä!

http://yle.fi/uutiset/sari_raassina_

sotessa_hallinnollinen_hakkyra_noussut_keskioon/8656302?ref=leiki-uup

Kuopio  | 

Sari Raassina: "Sotessa hallinnollinen häkkyrä noussut keskiöön"

Kokoomuksen kuopiolainen kansanedustaja haluaa asiantuntijoiden äänen kuuluviin soten käytäntöjä luotaessa. Asiaa tulisi tarkastella sekä järjestämisvastuun että monituottajamallin pohjalta.

Sari Raassina on siviiliammatiltaan syöpätautien erikoislääkäri, hän on myös sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen. Pitkään vatvottu ja kertaalleen jo hallituksen lähes kaatanut sote-vääntö odottaa nyt käytännön toteutusta.

– Toivoisin, että pääsisimme keskustelemaan sisältökysymyksistä. Olen ollut harmissani siitä, että sotessa hallinnollinen häkkyrä on noussut keskiöön, Raassina harmitteli Yle Kuopion kansanedustajatentissä.

Hänen mukaansa nyt pitäisi lähteä liikkeelle asiakasrajapinnasta, palveluprosesseista ja niiden järkeistämisestä.

– Kun tavoitteena on kolmen miljardin säästöt tietyssä aikavälissä tai kustannustason nousun estäminen, niin kyllä se lähtee siitä arkipäivän työstä ja väitän, että asiantuntijuus on kentällä; heitä pitäisi kuunnella ja rakentaa uutta palvelujärjestelmää sitä kautta.

Raassina sanoo sekä poliitikoilla että hallintoihmisillä olevan taipumusta siihen, että keskustellaan liikaa hallintohäkkyrästä ja työn kehittäminen sekä siihen liittyvät asiat jäävät vähemmälle.

Raassina painottaa, että sotessa tärkeää on hakea järkevä tapa johtaa sitä sekä järjestämisvastuun että monituottajamallin pohjalta.

Sote ensin, aluehallintouudistus sen jälkeen

Sote-uudistuksen ohessa aluehallintouudistus on lähivuosien jättiluokan hanke. Siinä tarkoituksena on sovittaa yhteen aluehallinto ja maakuntahallinto sekä yksinkertaistaa julkisen aluehallinnon järjestämistä. Selvitysmies Lauri Tarasti jätti tammikuun lopussa oman esityksensä, jossa suuri määrä tehtäviä siirretään maakuntiin.

Vaikka sote ja aluehallintouudistus linkittyvät toisiinsa, Sari Raassina haluaa saada ensin soten kuntoon ja vasta sitten katsottaisiin aluehallintoa kokonaisuutena.

– On selvää, että meillä on järkeistämisen tarvetta hallinnollisissa kerroksissa. Viime vaalikaudella tehtiin selvityksiä siltä pohjalta, että valtion keskushallinto kyettäisiin uudistamaan. Toivoisin, että tämä hallitus pystyisi viemään niitä prosesseja eteenpäin.

– Sitten voimme katsoa, mitä tehtäviä kunnista, maakuntahallinnosta, elyistä ja aveista voi siirtyä itsehallintoalueelle.


Kommentoi kirjoitusta


Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini