pääsiäist ja viisarie siirtämist

Lauantai 26.3.2016 klo 23.29


Hyvää pääsiäistä Ystävät. Pääsiäissunnuntaistahan pääsiäinen alkaa.

Mämmiä en ole ostanut, kun en sitä nykyisin voisi edes syödä (ruisjauhot rikkovat suun), mutta kesäaikaan siirtymistä olen kyllä harkinnut. Tai no, pakkohan se on. Kellojen viisareita on ens yönä tunnin verran eteenpäin tuupattava, tykkää siitä sitten tai ei.

Piti oikein googlettaa, jotta mitä kesäaikaan siirtyminen oikein tarkoittaa. Joka vuosi ainakin minulle se on "takkust touhuu", samoin syksyllä toisin päin kääntö. Tällaista infon poikasta löysin:

Kesäaikajärjestelyn tarkoituksena on saada kesän ajan aamuinen valo vastaamaan paremmin aktiivisia valveillaolotunteja ja työskentelyaikoja kouluissa ja työpaikoilla. Kertyneet valoisat tunnit ”säästetään” näin iltaan sen sijaan, että ne kuluisivat ”hukkaan” ihmisten vielä nukkuessa.

"Nii. Et nyy sit siirtämä! Niit viisarei! Siir ny ainaki siit kellost, minkä mukka meinat huome aamul herätä!" 


Kommentit

1.4.2016 14.51  mammaKylält

Eläkeläinenkin kyll huama ett aamull on noustava aikaisemmin, mutta menee vaan nukkuma ehtol, kun kello näyttä nukkumameno-aikka. Mää niin kovin tykkään pitkistä valoisista illoista, ett aamuisen unisuuden kestän kyll. M u t t a, kun EU määräsi kesäajan päättyvän lokakuun loppuun, nii se oli paha, nimittäin silloin se pimeys täällä pöhjoisessa todella "lyö silmille" eli tulee liian äkkiä. Syyskuun lopulla tämä muutos oli luannikkaampi, oli tunti-pari hämärää ennen pimeän tuloa. Ett tämmöttis mää.


Kommentoi kirjoitusta


Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini