kontataanko?

Keskiviikko 26.5.2010 klo 23.05


Tämän näin äsken facebookissa, Lempisen Annen esille nostamana:

 

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010052611741033_uu.shtml

Keskiviikko 26.5.2010 klo 18.26
 
Huonossa kunnossa oleva vanhus sai tylyn vastauksen tilatessaan ambulanssia.
 
Helsingin Sanomissa ilmestyi tammikuussa 2008 kirjoitus, jonka mukaan huonossa kunnossa oleva vanhus oli soittanut Helsingin hätäkeskukseen tilatakseen ambulanssin. Hätäkeskuksen päivystäjä kehotti vanhusta tilaamaan taksin. Vanhus vastasi olevansa niin huonossa kunnossa, ettei hän kykene kävelemään taksiin.

- Sitten te ryömitte, päivystäjä sanoi Helsingin Sanomien mukaan.

Hätäkeskuslaitoksen selvityksen mukaan päivystäjän tavoitteena oli antaa ilman päällysvaatteita ulkona olleelle, pyörtymisen tunnetta valittaneelle soittajalle keino siirtyä sisätilaan, jotta tämä välttyisi kylmettymiseltä. Päivystäjän käyttämä tarkka sanamuoto oli: "No te voitte kyllä kontatakin".

Hätäkeskuslaitoksen selvityksen mukaan päivystäjä ei noudattanut hätäpuhelun käsittelyyn kuuluvaa protokollaa. Päivystäjän asiakaspalvelu ja vuorovaikutus eivät kaikilta osin olleet ammattimaista, selvityksessä todettiin. Samalle kannalle asettui myös sisäasianministeriön pelastusosasto lausunnossaan.

Myös oikeuskansleri Jaakko Jonkka totesi omassa päätöksessään, että päivystäjän kommentti konttaamisesta oli asiaton. Hän aikoo saattaa käsityksensä Hätäkeskuslaitoksen ja Helsingin hätäkeskuksen tietoon.

Kyseinen päivystäjä oli poliisikoulutaustainen, eikä hänellä ollut terveydenhoitoalan koulutusta. Hän oli toiminut hätäkeskuspäivystäjän vain lyhyen aikaa ja saanut pikakoulutuksen ensihoidon ja kiireellisen sairaankuljetuksen tehtävien käsittelyyn.

 

..

Jos oikeuskansleri on nyt vasta, toukokuussa 2010, tehnyt oman päätöksensä hätäkeskuksen työntekijän kommentista ja varsinainen tapahtuma on ollut tammikuussa 2008, niin mitäpä tuosta tarttis ajatella. Nopeen toiminnan mies? 

Hitaasti tai nopeesti, ainakin on ollut pirun pöllö hätäkeskustyöläinen! Toivottavasti entinen! Miten on mahdollista, että tyypillä ei ole edes maalaisjärki päässä raksuttanut? Kyllä meil on kaikkee.. 

 

 


Kommentoi kirjoitusta


Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini