parkkipysäkki

Lauantai 5.3.2011 klo 9.42


Kyllä meil on kaikkee:

http://www.sss.fi/uutiset/201672.html

Salon Vuokratalot Oy on ottanut Salossa ensimmäisenä käyttöön yksityisen pysäköinninvalvonnan.

Jos maksulappu ilmestyy tuulilasiin, se on maksettava eräpäivään mennessä. Maksuaikaa on 14 vuorokautta. Jos maksu viivästyy, päälle tulee normaalin korkolain mukainen korko. Maksamattomat valvontamaksut siirretään perintätoimistolle muistutettavaksi ja tämän jälkeen perittäväksi.

http://kemppinen.blogspot.com/2011/03/sananen.html

Korkeimman oikeuden ratkaisusta 2010:23 yksityisen määräämästä maksusta pysäköintivirheen johdosta. Siitä kirjoitettiin jo ja oltiin eri mieltä. On syytä ollakin. Se on asia, jossa voi perustellusti päätyä erilaisiin ratkaisuihin. Sellaisia asioita on aika paljon.

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/109912-yollinen-kaanne-oudossa-sakkoriidassa-%E2%80%93-alykko-raivostui

Pauline Koskelo antoi eilen Yleisradiolle haastattelun, jossa hän kummeksui perustuslakivaliokunnan lausuntoa yksityisestä pysäköinninvalvonnasta. Valiokunnan mukaan parkkisakon määrääminen on julkisen vallan käyttöä, eikä sitä saa luovuttaa yksityisten käsiin.

 

Noin ja syvä huokaus!

Tarttis lähteä Salo -cityyn. Kun ny vaa ossaisis oikke parkkeerata! 

 

 


Kommentoi kirjoitusta


Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini