miten kävi?

Maanantai 19.12.2016 klo 23.39


Miten valtuuston kokouksessa kävi?

Että hyväksyttiinkö vai hylättiin tämä asia: Osaamiskeskittymän ja siihen liittyvää kiinteistöliiketoimintaa harjoittavan yhtiön perustaminen Saloon.

Kyllä se hyväksyttiin.

Salon kaupunginvaltuusto hyväksyi osaamiskeskuksen perustamisen

Salon kaupunginvaltuusto on hyväksynyt Microsoftin tehdasalueen ostamisen ja teollisen internetin osaamiskeskuksen perustamisen sen alueelle. Päätös syntyi maanantai-iltana äänin 37-13, 1 poissa.

Microsoft myy noin 13,4 hehtaarin tehdasalueen rakennuksineen perustettavalle yhtiölle, jonka osakkaita ovat Salon kaupungin lisäksi Lounaismaan Osuuspankki, Lounea Oy, 4capes Oy, Cencorp Automation Oy ja Hans Strömberg. Kauppahinta on 5,5 miljoonaa euroa, minkä lisäksi irtaimistosta maksetaan 700000 euroa.

Osakkaat sijoittavat kiinteistöyhtiöön yhteensä vajaat 12,5 miljoonaa euroa. Salon kaupungin osuus on 4,5 miljoonaa euroa.

http://www.sss.fi/2016/12/salon-kaupunginvaltuusto-hyvaksyi-osaamiskeskuksen-perustamisen/

Minä en vihreää valoa vilkuttanut, mutta kyllä sen jo etukäteen tiesitkin.

https://issuu.com/salonjokilaakso/docs/salonjokilaakso_51_2016, sivu 4


Kommentoi kirjoitusta


Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini