olik tarpeen?

Keskiviikko 28.3.2018 klo 15.12


"Tosiasioiden tunnistaminen on viisauden alku."

Ei mulla muuta tämänpäiväiseen tätä mieltä -juttuun (SSS 28.3.2018)! Tai no, voin mää pikkusen ihmetellä, että oliko tuo piiiitkä seliseli "Miksi rakastamme Saloa?" nyt niin tarpeen? 

Jos esim. Helsinki haluaa olla maailman toimivin kaupunki ja Salo haluaa edetä "joka päivä parempi" -teemalla, niin totta kai, jostain tarttis alottaa.

Minä aloittaisin kaupungin yleisilmeen siistiksi saamisesta.

Jos ja kun ulkokuntalainen tänne cityyn sisälle ajaa, niin eipä juur kehuja satele. Esim. torin alue on nuhruinen ja ankea. Kesällä TorstaiTori -päivinä sitä ei niin huomaa, kun väkeä on tungokseen asti, mutta muulloin kyllä. Ja sit jokivarsi. Kyllä senkin siistimiseen tarttis satsata. Nyt heti. Vuohensaaressa on leirintäalue ja kesäteatteri. Kun saareen ajaa, niin joenvarsi on niin niin ruma, että mieli tekis silmänsä ummistaa! Kaikki muutkin tiet, jotka kaupunkiin sisälle keskustaan johtavat, kaikki ne pitäisi siistiksi saada ja myös siistinä pitää. Läpi vuoden!

Ai niin. Ei saanut valittaa. No, mää lopetan! Ainakin tältä päivältä! 


Kommentit

1.4.2018 21.12  MääTaasTääll

Jotenkin Salo on kuin eksyksissä? Ei oikein tiedet mitä tarvita tai mitä tarttis tehrä. Jotta hianoo tarttis olla - kaiketi. Kattokaa Someroo. Ne ei kurkota mihinkään mutt mitä ne tekee - nii se toimii. Niinkuin viime viikoll Helmi-putiikin omistaja oli PualiSeiska ohjelmass, Kataja vierasill-ohjelmas käytiin Someroll yms. Siellä on positiivinen tekemisen meininki eli mennään sillä mitä on-meinigillä.

3.4.2018 12.48  Marjatta

Samaa mieltä. Vaikka: yllätys, yllätys: viimeisimmän tätä mieltä -juttuni jälkeen olen saanut Someron suunnasta sellaista palautetta, että ei sielläkään kaikki vanhustenhoitoon tyytyväisiä ole. Moitteita saa esim. perusturvan päätöksenteko.

3.4.2018 18.06  MäVaaNTaas

Näin se on, ett vanhustenhoito on sitä sun tätä yhdes jos toisessaki paikka. Ainaki, jos ei ol kettä läheist puali pitämäss. Mutta muuten - somerolaisill on positiivinen meininki ja saava huamio niiten kaa. Kyll jotenki pahalt tunttu vanhojen ja huanoitten pualest, ku hoivapaikat löytyy k y m m e n i e n km:n takka. Yhenki tutun vaimo vietti Hintan hoivakotti ja välimatkaa on suuntaan 40 km. Ja sitt on tää kylill asumine, kun bussit menee harvakseen jos lainkan, neuvolast saa appu, mutt soittoaika on 12-13 ja ajanvaraus. Ku enne mentti, jos jotta oli, nii terv.sisaren juttusill heti 8 jälkke ja appu sai. Oli ihmisill turvallisempi olo. Eikä meiltäkä vaa millä sähkösell pyörätualill tai -mopoll mihinkkä pääsis, ei pihastas pois. Kaupungill ku näkke näit ikähuristelijoita. Palveluautokaan ei oll mun juttu, ku kottitulless joutuis kiertämään kilometrikaupall kaikk Pullola ja Harjulan ym kylät.


Kommentoi kirjoitusta


Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini